Evde Hangi Tür Kedi Beslemeliyim?

Evde Hangi Tür Kedi Beslemeliyim?

İnan şu an çok yanlış bir noktadasın. Doğru soru “Evimi neden bir kediye verip, onun hizmetçisi olarak yaşamaya razı olayım?” olmalı.

Dur dur hemen vaz geçme. Öncelikle bardağın dolu kısmına odaklanalım.

Bir kedi ile yaşamak insanı inanılmaz mutlu eder. Kediler doğuştan psikoloji okumuşlardır. Akşam eve yorgun argın gelirsin, kafanda bin bir düşünce. Kuyruğu havada selamlar seni tüm ihtişamlı güzelliği ile. O esnada senin gözlerinin içine tüm tatlılığı ile bakıp “miyav” diye seslenen bir güzellik abidesi tüm yorgunluğunu alıverir. Sıkıntını, gerginliğini biliyormuşçasına sürtünür, “beni sev” diye başını değdirir sana. Bir anda o tatlı tüy yumağının dünyasında başrol oyuncusu olarak bulursun kendini. Gündelik sorunlarından sıyrılıp bir anda masör olursun kedine.

Hele o uzun kış gecelerinde sıcacık ev ortamında, çayını kahveni yudumlarken kucağına geliverir. Gırlama sesinin hipnotize edici cazibesi ile bir huzur kaplar evin dört bir yanını. Bir bakmışsın ki uyuyuvermiş küçük bir bebek gibi.

Bazen gözlerin arar onu gelse de kucağıma sevsem dersin ama onun çok daha önemli işleri vardır. Ya bir tüyü kovalamaktadır o an ya da çok şaşırmış şekilde pencereden yola bakmaktadır. Komiktir kendisi.

Yemek yaparken veya bulaşıkları makineden çıkarırken bir bakmışsınız bacaklarınıza sürtünen, adeta “bırak elindeki işi de beni sev” diyen serseri bir güzellik. En yakın ama sessiz dostun oluverir.

Partilerden çok iyi anlar. Yarına yetişmesi gereken önemli bir işin, sessizce bitirmen gereken bir ödevin, hele ki bilgisayarda çok hassas bir çizimin varsa bitiverir hemen oracıkta. Ve parti başlar. Bilgisayarın üzerine yatmaya kalkar. Çalıştığın masanın en olmayacak yerine yatar. Kalemlerini küçük ama “boyun eğdiren” patisiyle ufak ufak tokatlayıp yer çekimi kanunu sana ispatlar. Neden ona kızdığını hiç anlayamaz. Oysa bedava fizik dersi veriyordur sana…

Kimisi tepelerde gezer. Bakmışsın dolapların, kapıların tepesinde her an üstüne atlayacakmış gibi seni gözleyen iki göz. Kimisi ise yerlerde gezinir saklanır dolaplara, koltukların altına. Yüksekte gezen ile çalıseven tiplerdir bunlar.

Evin en sıcak köşesine kuruluverir bizim mırnav. Çok avlandığı, çok çalıştığı için hep yorgundur. Uyur bizim miskin. Tabi sen onun kumunu temizlemeli, suyunu yenilemeli, mamasını eksik etmemelisin. Yapma bakalım. Sert sert bakıp miyavlar sana uyanınca.

Suya dokunmayıp bu kadar temizini bulamazsın. Günde 5 kez yalar tüm tüylerini. Tuvaletini gizler kumun içine. Çok dikkatli basar yere. Temizdir kendileri.

Her kedinin bir huyu bir kişiliği vardır. Aynı insanlar gibi çeşit çeşit karakterde kediler vardır. Bakalım senin şansına hangisi çıkacak? Uçan sineğin peşinden koşan ona pati atıp yakalamayı başaran atletik enerji patlaması yaşayan bir avcı mı? Yoksa gün boyu miskin miskin oturan sıcak delisi hamurumsu bıyıklı mı?

Kediler insana huzur verir.